Téli horgászat


Téli horgászatok 


A téli methodozás egy igazi embert próbáló feladat, egyszerre az időjárás viszontagságaival kell megkűzdenünk és bizony ilyenkor a halak se lesznek nagy partnereink. De ha valaki nem bírja ki és a tavak befagyásáig horgászni szeretne, pár trükköt bevetve azért még lehet halas a keze. De mik is ezek a trükkök?

1. Talán ez a legfontosabb: Minden hal ajándék!

Ilyenkor ne várjunk nagy dömpingre, a halak nem igazán fognak megizzasztani minket.

2. Keresd a halat!

Bizony a sikerélményünk alapja az, ha megtaláljuk a halakat. A haltartó helyek feltérképezése és a halak megtalálása az alapja a téli pontyhorgászatnak, ha megvannak még okozhatnak meglepetést, ha nem akkor csak a tájba gyönyörködhetünk... Na jó nem, csak vicceltem, a téli horgászatok alatt mindig a nagy halsűrűségű tavakat keressünk, ha esetleg találunk olyat, ahol a kárászból igen nagy mennyiség található akkor még az utólsó horgászatunk lehet nagy élmény. A kárász talán az egyetlen halunk ami pár finom falatért képes elhagyni a vermelő helyet, így egy óvatos és jó etetéssel még be lehet állítani őket.

3. Finomíts.

A téli method feederezés nem egy egyszerű módszer. Általában az emberek a 0-5 fokos horgászatoknál a hosszú előkés módszert részesítik előnyben, kis drót kosárral, hosszú vékony előkével és kicsi horoggal. Ez eredményesen működik is. De mi a helyzet a method módszerrel? Ha a finom szerelékes módszert összevegyítjük a method-al, akkor a kis töltögetős kosárral is lehetünk sikeresek. Ez azt jelenti, hogy a jól megszokott fonott zsinórokat váltsuk ki monofil zsinórra, én azt javaslom, hogy maximális mérete 0,12-es méret legyen. Ha ez fluocarbon, akkor nagyon jó, ha nem akkor sincs baj, a 0,12-es méret annyira lágy, hogy azt se fogja észre venni a hal. Mivel nem várhatóak már nagy harcok a halakkal nem kell félni ha elszakad. A horog mérete is 14-től induljon felfelé 16-18-as méretig vagy afelett. A kosárnál is a nyári megszokott méreteket le kell csökkenteni, ez azt jelenti, hogy 10-15 de max. 20-as méretig.

4. Etetőanyag

Ez is kardinális kérdés. Itt a "kevesebb néha több" elvét kell alkalmazni. Ez azt jelenti, hogy mondjuk egy egész napos téli pecára elég fél kiló etetőanyag, de az viszont minőségi legyen. Általános szabály, hogy sötét vagy jobban mondva fekete legyen az etetőanyag. ( Én személy szerint az angolokat követve próbálgatom a fehér etetőanyagot is. Eddig felemás sikerrel, de látom benne a rációt horgásztavakon is. Tudni érdemes, hogy az angolok ezt legfőképpen csatornákon használják). Az etetőanyagot ilyenkor már rendszerint édesítem és aromázom. Nekem a téli pecákon legjobban a Scopex aroma szokott működni. A halakat ilyenkor már nem szabad megetetni. Éppen ezért a túlzó élőanyag használatát se javaslom. Inkább töltés előtt egy két szem pinki az etetőanyagba, mint egy marék csonti. Én nem javaslom már, hogy a horgászat előtt alapozzunk. Szerintem eredményesebb, ha az ütemet elkapjuk, ha megtaláltuk a halakat ez kiderül, hogy mennyi idő. Szerintem ez az idő 5-10 perc, de max. 15 perc legyen.

5. Csali

A csaliknál inkább az élő csalikat javaslom. Csonti, pinki, vékony giliszta és esetleg szúnyoglárva. Nekem nagyon jól szokott működni az egy szem csonti és egy szem pinki kombinációja. Ha valaki esetleg pellettel szeretne horgászni akkor azt javaslom, hogy mondjuk a 8 mm-es pelletet felezze meg és kicsit faragja is meg. Ha a tüske alá rakunk egy csontit az tud dobni a csalin. Ha a csontit és pinkit töltés előtt aromázzuk tovább tudjuk növelni a fogási esélyeinket.

6.Halvédelem

A 0-5 fokos hidegben a halak bőre nagyon gyorsan megtud fagyni, főleg ha ez széllel is társul. Ilyenkor igyekezzünk minél hamarabb visszaengedni az élőhelyére a halat. A jól megszokott fertőtlenítést követően.
Ezek általánosságok és saját tapasztalatok. Ha ezeket megfogadva vagy esetleg tovább fejlesztve indul a téli peca, akkor a fagyásig jó eredménnyel és maradandó élménnyekkel tudjuk zárni az évet.


    Post a comment

    Your Name or E-mail ID (mandatory)

    Note: Your comment will be published after approval of the owner.




     RSS of this page

    Written by:   Version:   Edited By:   Modified