Nyári melegben



Nyári nagy melegben!

A nyári method horgászat nagyon nem egyszerű feladat! De mint minden, ez is megoldható! Ha method szerelékkel akarok horgászni kánikulában általában a nem nagy mélységű, azonos mederviszonyokkal rendelkező horgásztavakat keresem fel. Ha kánikulában a bányatavak a célunk, akkor ne számítsunk nagy dömpingre, a 3-6 méteres vízmélységeknél a halak jobban szeretik a felső 1-1,5 méteres vizet. A bányatavakra is van megoldás, igaz minden általános method szabályt el kell felejtenünk és a halak nyomába kell erednünk. De kezdjük az általánosságokkal. Ezek a dolgok persze nem kőbe véset szabályok. Azt lehet mondani, hogy ezek inkább alap kövek, amik sok horgász tapasztalatán alapulnak. Merjünk ezeken tovább gondolkozni és merjünk új dolgokat kitalálni. De vágjunk is bele, hogy mik az alapdolgok.

1. Etetőanyag, etetés:

Azt tudom mondani, hogy az etetőanyag fontos de nem a legfontosabb. Nyílván azért, hogy felkeltsük a halak érdekődését nélkülözhetetlen lépés. De a kezünkben lévő rutin és a kész terv kitalálása sokkal fontosabb. Ez a törések vagy esetleges púpok megtalálása, a horgászat ütemének a beállítása, a horgászfelszerelés összhangja és még tovább is folytathatnám a sort. De valamit igenis kell rakni a kosárba, ami oda is vonza a halat. Általános szabálynak mondható, hogy nyári nagy melegben büdös etetőanyagot használjunk. Ez lehet halas, rákos, akkár vajsavas keverék is. Nagyon jól tudd működni pl. a vajsav és az ananász keveréke is. Én ilyenkor csonti helyett a magvakat és pelleteket részesítem előnyben, ha célzottan nemes halra vadászok. Fontosnak tartom ilyenkor az etetést is. Ha megtaláltam azt a törést vagy púpot ahol a halak nagy valószínűséggel tartózkodnak én azt meg is etetem. De honnan tudjuk, hogy ott tartózkodnak a halak? Ez nagyon egyszerű, ha nem iszapban van a szerelékünk nagy valószínűséggel a halak által kifürdött területen horgászunk. Itt már nincs is más dolgunk, mint az elvonuló halakat megállítani. Erre jók a különböző magvak és pelletek. A horgászat elején egy nagyméretű drót kossárral szoktam egy 10-15 adagnyit bejuttatni, ez olyan 0,5-1 kg etetőanyagot jelent. Ezt utána már csak halkan kis method kosárral szoktam meghorgászni. A horgászatra szánt etetőanyag sokkal kevesebb magot és pelletet tartalmaz. Pont azért, hogy a kosár közelében található bojlit, pelletet találja meg.

2. A kiválasztott hely:

Lehet ezzel kellett volna kezdenem, de ahogy az etetőanyagoknál elkezdtem úgy folytatom itt is. A nyári horgászatunk alapja tud lenni, hogy precízen horgásszunk. Ehhez hozzá tartozik a meghorgászandó vízterület feltérképezés is. Itt keressünk púpokat, töréseket és iszap mentes területeket. Nyílván nyáron egy jó etetéssel is tudunk halat fogni, mivel nagyobb területeket fognak bejárni a halak. De ha vesszük a fáradságot és igenis megkeressük az elöttünk lévő vízterület vélelmezhetően leghalasabb részét, sokkal több halat tudunk fogni. Nyáron általában 2-3 ilyen helyet is megetetek. Ezek a A-B-C tervek. Ha az A valami oknál fogva megáll, akkor van még két lehetőségem a folyamatos halfogásra. Ezek a különböző pontok általában különböző távolságban is vannak. Egy példa: ez mondjuk legyen egy bányatavi szituáció. A terv: a legtávolabbi pont. A horgászat elején a halak általában a vízparttól a dobogás és pakolás által keltett zajok miatt minél messzebb menekülnek. Ezért én általában ezzel kezdem. A B terv: ez nálam nem a mindenki által meghorgászott távot jelenti, hanem a partmenti törést 10-15 méteres távolságra. Ezt is jól megszoktam alapozni, amit csak csúzlival szoktam pótolni. Ilyenkor már csak kukoricával vagy pellettel. A C terv: nálam a legtöbbet horgászott távolság. Ez azt jelenti amit a "napijegyesek" a legtöbbet horgásszák. Így tudom akár egy versenyen biztosítani a folyamatos halfogást, már ha a halak is partnerek ebben.

3. Szerelék:

Nyáron nem kell finomkodni. Nálam ez azt jelenti, hogy 0,06-os fonott előkét kötök 8-10-es méretű horoggal. Ez általában kap egy csalitüskét és hadd szóljon. A kosarakat mindig a távolság függvényében választom meg. 10-30 méter 15-20 gm-os méretig, 30-60 méter 30-35 gm-os kosár, 60 méter felett 40-50 gm, ha esetleg ki kell dobni a világból akkor 50 gm vagy afelett választom meg a kosár méretét.

4. Csali:

Csalik tekintetében szerintem alapszabály minden esetben, hogy meg kell találni az adott nap színét és ízét. De amik jól szoktak működni ízzel: mézeskalács, fokhagyma, gyömbér, ananász és a fűszeres vonal. Ezek lehetnek 8-12 mm-es bojlik és 8-10 mm-es pelletek. Jól tudnak még működni a meglebegtetett kukoricák és a tigrismogyoró. A színek tekintetében nekem az a meglátásom, hogy ez teljesen az adott nap fügvénye.

5. Bányatavon a hal követése:

Mint az elején említettem, van egy nemigazán a method szabályokat követő módszer. Ezt kisebb távolságokban drótkosárral, nagyobb távolságokban bordás kosárral szokták megoldani. De biztos, hogy kiesik a method is a módszerből? Erre az a tapasztalatom, hogy abszolút nem. De mi a módszer? Sokan már kérdezhetik, így hát nem is feszítem tovább a húrt. A módszer az extra hosszú előkés feeder. Ez azt jelenti, hogy tesztnapokon kitapasztalt előke méretet alkalmazzuk a horgászatunk során. Ez általában 2-3,5 méter között van de vannak helyzetek amikor ez a méret tovább növekedhet. És igen, ez működik akár method kosárral is. Az eredményessége meg a "döglött" időszakban megkérdőjelezhetetlen. Nagyon fontos, hogy az előke fluocarbon előke legyen, én általában 0,18-as méretben szoktam használni. A horog mérete 8-10-es méret szokott lenni. Csalinak hungarocel golyót, pufit és olyan bojlikat szoktam használni ami tutira felemeli a horgot. Az etetőanyag a method tekintetében sok felszálló szemcsével rendelkező, világos etetőanyag legyen, pluszba lehet belerakni angolmorzsát és összepréselt csemege kukoricát illetve a látvány miatt tejport. Itt nagyon fontos megjegyezni, hogy a jól megkevert és beáztatott etetőanyag nem jó, ha method kosárra kényszerülök, akkor minden esetben szárazabbra keverem az etetőanyagot. A lényeg, hogy csobbanás után egyből bontson. Ha dobás előtt valami fluo spray-vel meglocsoljuk a hatás tovább növelhető. A dobás megkönnyítése végett a csalit nyugodtan szúrjuk bele az etetőanyagba. A csobbanást követően legyünk folyamatos kontaktban a kosárral, mert gyakran megesik, hogy süllyedés közben kirántja a kezünkből a botot a hal. Ha egy kicsit eltérünk a megszokottól és legföbbképpen nagy vízmélységű tavakban kergetjük a halat, akkor ez a módszer egy rendkívűl aktív és sok halas horgászatot tesz lehetővé. Egy dologra felhívnám a figyelmet, hogy ha mindent jól csináltunk akkor bizony ennek a módszernek könnyen a szerelmesévé tudunk válni, az eredményessége és az aktivitása végett.


    Post a comment

    Your Name or E-mail ID (mandatory)

    Note: Your comment will be published after approval of the owner.




     RSS of this page

    Written by:   Version:   Edited By:   Modified