Irány a horizont


Irány a Horizont

Az eredeti Angol Method módszer nem a nagy távolságok meghorgászásáról szól. Ennek a legegyértelműbb oka az angol tavak mérete, mivel a legtöbb esetben kis kockatavakról beszélünk. De az eredményesség miatt számtalan esetben alkalmazkodnunk kell a magyar viszonylatokhoz. Idehaza sajnos vagy nem sajnos kevés igazi method paradicsom van, ellenben annál több nagy kiterjedésű bányató, horgásztó. És mivel ezeket a vizeket sok esetben horgásszák a bojlis módszert kedvelő sporttársak, így a halak is beljebb húzódnak, mivel megszokják az ott lévő állandó táplálékot. Van egy jó hírem, nem kell elkeseredni akkor sem ha a halak nagy távolságokban tartózkodnak és igencsak eredményesek tudunk lenni a method módszerrel is.
A 80 méter feletti methodozásnál több dologra kell figyelni!

1.) Horgászbot

- Én azt javaslom, hogy 420-as botméretben vagy afelett gondolkozzunk. A dobósúly tartományt havy vagy xhavy kategóriában válasszuk meg. Nagyon fontos, hogy nagy gyűrűkkel legyenek felszerelve, így könnyen kitud futni a zsinór. Mivel az erőteljes dobásoknál a bot nyelére és az első tagra terhelődik a legnagyobb erőhatás, a bot spiccének a minimális mérete lehet 3 Oz.

2.) Orsó

- Az orsó méretét is a bothoz kell igazítanunk. Én sok orsó méretet kipróbálva azt javaslom, hogy 7000-es méretbe határozzuk meg. Ma már a piacon számtalan távdobásra kifejlesztett orsót lehet kapni. Egy a lényeg, hogy nagy áttételű orsó legyen a könnyebb kifutás miatt.

3.) Zsinór

- A 0,20-as zsinórt mondanám maximális méretnek. Ez még könnyen kifut a gyűrűkön. Minden esetben alacsony nyúlású, gyorsan süllyedő zsinórt javaslok. A piacon a Long Cast típusú zsinórokat keressük. Nagyon fontos, hogy ezeket az erőteljes dobásokat a monofil zsinór nem bírja, így a fonott előke beiktatása kihagyhatatlan lépés. Ennek mérete, ami nálam a legjobban bevált, a 0,15- ös. Ennek a botnak a kétszeresének kell lennie. Ha a meghorgászandó víz szabályozása nem engedi a fonott zsinór használatát, akkor monofil előkét is beiktathatunk a fent említett módon.

4.) Kosár

- Minimális méretnek 30-35 grammban határoznám meg. Jó trükk, ha a kosár tetejére egy kb. 5 cm-es műanyag csövet rakunk, ez nagy hasznunkra lesz a kosár nyílszerű repülésének a kivitelezéséhez, így nem kell félnünk, hogy ide-oda billeg a kosár. Ha növeljük a kosár méretét, akkor könnyítünk a dobás hosszabításán. Ma a piacon számtalan 50-60 grammos kosarat találunk, ennél nagyobb kosarat viszont ne válasszunk, mert azoknak a megtöltött súlya nehezíteni fogja a dobást. Én azt javaslom, hogy 30-50 grammig válasszunk méretet.
Ha megvannak a technikai feltételek, jöhetnek az emberi feltételek. Erre azt tudom mondani, hogy gyakorlás, gyakorlás, gyakorlás. Mint minden fajta horgászatnak, ennek is létkérdése a pontosság és a dobó technika rendes begyakorlása. Persze minnél nagyobb a távolság, annál pontatlanabb is. De kellő gyakorlással a pontosság is jönni fog. Itt is nyugodtan használhatjuk a zsinórklippszet, nagy hasznunkra lesz a távolság kérdésében. Maga a dobás technikája sem egyszerű kérdés, én személy szerint sok mindent kipróbáltam és az a meglátásom, hogy a legjobb módszer ha folyamatosan hátra vezetve a botot, indítjuk meg a dobást. Ez azt jelenti, hogy a magunk előtt lévő botot folyamatosan félkör alakban vezetjük hátrafelé, majd a végső ponton megíndítjuk a dobást. Ebből a folyamatos mozdulatból származó energia okán tudunk a legtávolabb dobni. Ha eljutottunk a kapásig, akkor viszont ne finomkodjunk, nagy távolságban történő horgászatoknál bizony be kell vágni rendesen. A zsinórt hiába feszítjük meg, akkor is hasa marad és azt egy erőteljesebb bevágással tudjuk elhárítani. Ha sokat gyakorlunk akkor nem lesznek elérhetetlen távolságok és az egész horgásztó a miénk lesz. Irány a horizont.


    Post a comment

    Your Name or E-mail ID (mandatory)

    Note: Your comment will be published after approval of the owner.




     RSS of this page

    Written by:   Version:   Edited By:   Modified