A horgászat világában egyre fontosabb szerepet kap a versenyzés, a versenyhelyzetekben való megmérettetés. Hogy miért? Nekem az a meglátásom, hogy egy idő után vágyik az ember a megmérettetésre, a verseny okozta adrenalinra, vagy csak szimplán kiváncsi, hogy milyen szinten áll a tudása. És amikor elmegy az első versenyre, rájön, hogy mekkora buli az egész. Ha meg, adja isten az ember díjjal távozik, örökre magával ragadja a verseny. És hogy jön a képbe a versenyeken maga a method módszer? Azt kell, hogy mondjam nagyon is jól. A methodban rejtőző lehetőségek egy igazán gyors és eredményes versenyt hozhatnak számunkra. Magát a versenyhelyzetet vagy az ilyen helyzetekben lévő fontos információkat úgy írnám le mintha egy versenyen lennék, így azokat szedem pontokba amikre odafigyelek. Ezek az információk saját tapasztalatok és sok neves versenyhorgász tanácsain alapulnak és a nyári szezonra vonatkoznak. Akkor vágjunk is bele.
1. A kihúzott hely
Azt kell mondjam, hogy a versenyen kihúzott hely már megalapozza az eredményt. Ha szerencsénk van akkor egy halas helyre húzunk és akkor könnyen meg is oldjuk a versenyt, ha nincs szerencsénk akkor is tudunk egy jót horgászni, de ebben az esetben minden kilóért meg kell küzdenünk.
2. A kihúzott hely feltérképezése
Mint már számos írásomban említettem, ez egy nagyon fontos lépés, akár versenyről akár sima pecáról beszélünk. Az előttünk lévő vízterület megfejtése létfontosságú. Keressük a töréseket, púpokat és az iszap mentes területeket. Ezeket én általában egy 20-30 grammos ólommal szoktam megoldani. A folyamatos kontakt az ólommal és a spicc figyelése mindent elárul. Ha iszapban húzzuk az ólmot, akkor a spicc folyamatos görbülése és az ólom ellenálása fogja jelezni számunkra, hogy nem a tutiban vagyunk. Ha viszont érezzük, hogy pattog az ólom, akkor ott általában nincs iszap. Ha ez megvan, érdemes a zsinóron megjelölni. A púpot ugyanígy szoktam felmérni, húzom az ólmot és ha folyamatosan érzem, hogy húzom felfelé és utána lazul ahogy tekerem tovább, azt is megjegyzem. Többször megdobálom és előveszem a marker úszót, ezzel megmérem, hogy mekkor különbség van és, hogy milyen széles a törés. Ezek időigényes, de hasznos dolgok, higyjétek el, hogy kilókat jelent az ha megtaláljuk a legjobb helyeket előttünk.3. Taktika
Miután feltérképeztük a területet és találtunk A-B-C területeket érdemes eldönteni, hogy melyiket hogyan, mivel és milyen időközönként etessük. Nálam általában az A terv a legtávolabbi és legelső meghorgászandó terület. Hogy miért? Mert tudom, hogy a pakolás, dobogás minél távolabbra fogja kergetni a halakat. Így gyorsan le tudunk húzni belőlük a verseny elején pár darabot. A kövötkező nálam a C-terv, ha az A üteme lassul akkor oda váltok ki. Ez nálam a part menti szakasz, vagy törés. A következő a B-terv a mindenki által horgászott táv.4. Etetés
Az etetés nagyon fontos a versenyeken, ha megtaláltuk a terület legjobb helyeit akkor már csak meg kell állítani a halakat. Mindegyik pontot általában másképp szoktam etetni.A-etetés:
Mivel ez a legtávolabbi és egyben a legelső meghorgászandó terület, ezért ezzel szoktam kezdeni. Az alapba szánt etetőanyag általában mindig kap egy nagyobb adag szemes mixet, plussz pelletet. Az A-pont etetése nálam általában 5 kosár, amit bordás kosárral juttatok be. Mivel ezt horgászom először, így nem etetem túl, a környéken lévő halakat akarom berántani.
B-etetés:
Ez a terület kapja a legkisebb figyelmet, ez már az olyan vész terv, amikor sem bent sem kint nem tudok halat fogni. Éppen ezért egyszerre kap egy nagyobb adagot. Ez 10-15 kosarat jelent és csak akkor piszkálom ha kell.
C-etetés:
Ezt általában egy nagyobb alappal etetem meg és utána már csak csúzlizok rá. Ez 15-18 kosarat jelent, amit nagyméretű drót kosárral etetek meg. Ebbe az alapba a magokon és pelleteken kívül előszeretettel rakok csontit is, mivel itt a folyamatos fogás a cél, ami bármilyen halat jelenthet. A csúzliba magokat, pelleteket és ha a távolság engedi csontit szoktam rakni, amit 30-45 percenként be is juttatok az etetésre.
Ez a mennyiség soknak tűnik, kb. 1,5-2 kg etetőanyagot jelent, és a horgászat folyamán max. még 1 kg-ot juttatunk be a vízbe. Persze vannak olyan tavak is, ahol vétek etetni. Ezeken a tavakon érdemes megtalálni a helyet és csak a kosárral bevitt anyagot bejutatni.
5. Ütem
Az ütem megtalálása fontos a versenyeken. Ez lehet 5 perc, de lehet akár 45 perc is. Voltam olyan versenyen ahol ki kellett várni a halat, ez akár 45 percet is jelentett, de a halak átlag mérete 6-10 kg között volt, így csapattársammal megtudtuk nyerni a versenyt. Mindig az adott nap adja meg az adott ütemet, persze ezen tudunk gyorsítani, ha mondjuk csontival dúsítjuk az etetést.6. Felszerelés
Én minden esetben egy fokkal erősebb botot választok, mint ami indokolt lenne. Ezt a gyorsaság miatt teszem. A versenyek legnagyobb ellensége az idő. Persze egy picker bottal jól néz ki a fárasztás, de nagyon időigényes. Így a versenyeken használt botjaim általában medium-heavy és xhavy botok. Ezzel a fárasztási időt tudom csökkenteni és még a szomszédoknak se okozok gondot. Nagy általánosságban mondhatom, hogy method felszereléseket használok a versenyek folyamán. Hogy miért? Ez nagyon egyszerű, sokkal gyorsabban megtalálja a hal a csalit és így sokkal gyorsabb tud lenni az ütem, főleg ha ponty a célhal. Ha keszeg vagy kárász a cél csak akkor használok úgymond finom szerelést. Nagyon fontosnak tartom, hogy csöndesen horgásszunk így max.35 gm-os kosarakat használok, ezalól kivétel, ha messzire kell dobni, ilyenkor felrakok nagyobb kosarakat.
Mivel a botunk durvább ezért feeder gumit majdnem minden esetben beiktatok, ezáltal kompenzálom és egy plusz finomítást iktatok a pecámba. Ez legfőképpen a szákolás előtti pillanatokban tud nagyon hasznos lenni.
A nyári időszakokban általában 0,06-os fonott zsinórt és max.8-as horgot használok. Ezt általában egy csalitüskével spékelem meg, a gyors csalizás miatt.7. Számold a halat
Nagyon haszos ha a verseny közben tudod, hogy hogy állsz, így ha van segítőd akkor nagyjából be tudod határozni, hogy hogy állsz, kell-e gyorsítani váltani stb. Ehhez én egy számlálót használok és fejben számolok egy átlagsúlyt.8. Jegyzetelj
Ez nem olyan fontos, de hasznos dolog, ha feljegyzed, hogy mikor, mivel és hol fogtad a halat. Persze versenyen, ha egyedül vagy, erre nincs idő. De egy tesztnapon feljegyzett tapasztalat gyorsítja a versenynapon történő horgászatodat.9. Hal kimélés
Ez minden esetben nagyon fontos dolog. A halak akaratuk ellenére kerülnek a horogra, így fontos, hogy minden tiszteletet és odafigyelést megkapjanak. Ponty matrac, fertőtlenítő, nagyméretű haltartó szák. Ha minden a terv szerint alakul, akkor kérjünk mérlegelést, így nem törnek a szákban.Talán feltünt, hogy kihagytam a csalikra vonatkozó pontot. Nem véletlenül, erre nincs általános szabály, az adott nap adja meg a csali méretét, színét és ízét. Szóval versenyen igyekezzünk ezt minél hamarabb megtalálni.
Összegezve legyünk ügyesebbek, gyorsabbak és mindenekelőtt precízebbek mindenkinél és nem marad el a siker. És, hogy ez a három opció meglegyen, minden horgászatunkat úgy építsük fel, mintha versenyen lennénk, így a kezünkbe belekerül az a rutin ami kell a sikeres versenyekhez.