Horgok a method horgászatban
A jó késnek az éle, a jó horognak a hegye a lelke.
Akkor működik rendeltetésszerűen, ha kifogástalan állapotban van.
Ez a legfőbb szabály, hiszen még egy kiváló hegyű átlagos horog is jobb egy speciális anyagból készült, de tompa hegyű szuperhorognál.
Ha a method horgászat legfontosabb része az etetőanyag, akkor számomra a horog a rendszer legérdekesebb eleme.
Ez az eszköz a közvetlen összekötĹ‘ kapocs közöttĂĽnk Ă©s szeretett, megfogni kĂvánt Ă©lĹ‘lĂ©nyĂĽnk között.
FĂ©nyĂ©vekre járunk már gyerekkorunk (az enyĂ©m a 70-es, 80-as Ă©vek) horogválasztĂ©kátĂłl, nem beszĂ©lve apáink Ă©s nagyapáink lehetĹ‘sĂ©geirĹ‘l, amikor az ĂĽgyes kezű, kreatĂv horgász gombostűbĹ‘l hajlĂtotta meg magának a tűt.
SzerencsĂ©re napjainkban ezen a tĂ©ren is elkĂ©nyeztetnek bennĂĽnket a gyártĂłk Ă©s ezrĂ©vel állnak rendelkezĂ©sĂĽnkre a jobbnál-jobb eszközök szinte mindenfajta mĂłdszerre, halfajra, csalira, felkĂnálási mĂłdra specializálĂłdva.
Ugyanakkor pont ebben a hatalmas választĂ©kban tud elveszni a kĂ©rdĂ©seire választ keresĹ‘ horgász, amikor elgondolkodik azon, hogy milyen halra, milyen mĂłdszerrel, milyen csalival horgászva, melyik gyártĂł, milyen számĂş Ă©s mĂ©retű horgát válassza, miközben kĂ©t egyforma számĂş, de kĂĽlönbözĹ‘ gyártĂł által kĂ©szĂtett horog csak vĂ©letlenĂĽl sikerĂĽl egyforma mĂ©retűre.
Fontos tudnunk, hogy a horog fogyóeszköz!
Leszakadhat a legjobb csomónál, elszakadhat az előke, amire kötöttük, kihajolhat és el is törhet, de ha minden tökéletesen működik, akkor is előbb utóbb a legjobb horog hegye is eltompul és le kell cserélnünk.
Még megtippelni sem tudnám, hogy kb. mennyi horgot használok el egy szezon alatt és akkor mi a helyzet a profi versenyzőkkel?
Szóval kell a mennyiség is, mert fogyni fog belőle szép számmal.
Egy tanács, ha van egy jó horgod
Számtalan reklámmal hirdetnek az élet minden területén, sulykolják, szinte erőltetik belénk a vásárlás lehetőségét.
Vedd meg ezt, vedd meg azt, dobd el a régit, ez újabb, ez jobb, ezt vedd meg, ez az előző széria továbbfejlesztett változata stb.
Ezzel párhuzamosan pedig megesik, hogy a gyártók leállnak a korábbi szériák gyártásával.
És, ha ez egy olyan széria volt, ami nekünk bevált és szerettük, akkor bajban vagyunk, mert újra kezdhetünk keresgélni, tesztelni stb.
EzĂ©rt tanácsolom azt a horgok esetĂ©ben, hogyha van olyan tĂpus - vagy akár több -, ami bevált, ismerjĂĽk a működĂ©sĂ©t, fizikai határait Ă©s vele teljes a rendszerĂĽnk egyensĂşlya, akkor vásároljunk be belĹ‘le minĂ©l több csomaggal Ă©s fedjĂĽnk le vele Ăgy egy nagyobb idĹ‘intervallumot.
A horog szerepe az egyensĂşlyban
Számomra fokozottan örökzöld téma a horogkérdés, mert mindig azt vallottam, hogy szerepe létkérdés a felszerelésben és annak egyensúlyában.
Itt is érvényes az a mondás, hogy egy felszerelés olyan erős, amilyen erős a leggyengébb pontja.
Folyton keresem „A HORGOT”, mindamellett, hogy tudom, ilyen nem létezik. Mármint az a horog, ami a mindenre is jó.
Gondoljunk csak bele mit is várnánk el tőle?
A hegye minél tovább tartson, egyszerre legyen tömegtelen és láthatatlan, miközben a lehető legtöbb húst karolja át. Mindig, minden helyzetben akadjon jól, sose hajoljon ki, ne vágja el a hal száját és a lehető legkisebb kárt tegye az élőlényünkben.
Ezért vallom én azt, hogy – az ésszerűség határán belül - többfajta horgot kell készleten tartani a legváltozatosabb méret választékkal.
A horgok formája, alaptĂpusok
Száruk lehet hosszú, közepesen hosszú, vagy rövid.
Anyaguk szerint lehetnek vékony, közepes, vagy vastaghúsúak.
A kötés szemszögéből, lapkásak, vagy fülesek.
Ă–blĂĽk formája szerint körĂvben hajlĂtott, lekerekĂtett, vagy crystal (szár felĂ© hajlĂtott) formájĂşak.
Lehetnek szakállas, mikro szakállas, vagy éppen szakáll nélküliek.
MĂ©g a fĂĽlĂĽk állása sem egyforma, mert vannak egyenes, a horog hegyĂ©tĹ‘l kifelĂ©, vagy befelĂ© hajlĂł tĂpusok, melyek közĂĽl talán a befelĂ© hajlĂł fĂĽlűt használjuk a legtöbbfĂ©le szerelĂ©k megkötĂ©sĂ©hez.
KĂ©ptelensĂ©g lenne minden tĂpusrĂłl szĂłt ejtenĂĽnk, hiszen az könyv mĂ©retű anyag lenne, másrĂ©szt most ez itt nem is cĂ©lunk, hiszen a method mĂłdszert kĂvánjuk kivesĂ©zni.
A teljessĂ©g igĂ©nye nĂ©lkĂĽl vegyĂĽk sorra a mĂłdszerben működĹ‘ tĂpusokat többfĂ©le szemszögbĹ‘l nĂ©zve.
De mĂ©g mielĹ‘tt ebbe belevágnánk, beszĂ©ljĂĽnk egy kicsit a horog Ă©s csali viszonyárĂłl, pontosabban a csali felkĂnálásának mĂłdjárĂłl (azĂ©rt csak kicsit, mert arrĂłl egy másik fejezet fog majd rĂ©szletesen szĂłlni).
A horog szerepe a csali felkĂnálásban
AlapvetĹ‘en itt kĂ©t csoportra bontjuk a tĂ©mát, amiben horgon felkĂnált, valamint horog mellĂ© kötött, hajszálelĹ‘kĂ©n felkĂnált csalizásrĂłl beszĂ©lhetĂĽnk.
A mĂłdszert több Ă©ve sikerrel űzĹ‘k tapasztalata alapján elmondhatjuk, hogy a method mĂłdszer a horog mellĂ© kötött csali rögzĂtĹ‘k (csali tĂĽske, pellet karika, stopperek…) Ă©s az azokkal rögzĂtett csalikrĂłl szĂłl.
Viszont vannak esetek, amikor kifejezetten jól működik a horogra tűzött csali a rendszerben, ezért nem mennék el mellette szó nélkül.
Az ilyen esetekhez használhatunk a lapkás horgok mellett fĂĽles horgokat is. Csalizni pedig a horogra tűzhetĹ‘ a horgot bĂrĂł csalĂ©tkekkel kell (pl. Ă©lĹ‘ csali, magok, pelletek).
TĂpusban a „maggot”, vagy a szögletes formájĂşak közĂĽl a kisebbek jĂłl beváltak a csontival valĂł csalizás esetĂ©ben.
EzeknĂ©l egy fokkal erĹ‘sebb, kicsit vastagabb hĂşsĂş körĂvben hajlĂtott – akár fĂĽles - horgot választva, a nagyobb halakkal is bĂrni fogunk, mert ezek szintĂ©n nagyon jĂłl akadnak, viszont kevĂ©sbĂ© hajlamosak a kihajlásra.
EzekbĹ‘l a tĂpusokbĂłl - az izgĹ‘-mozgĂł csalik esetĂ©ben - a mikro szakállas horgok inkább preferáltak.
Horog mellett (hajszálelĹ‘kĂ©n) felkĂnált csali
Az alábbiakban már csak, a csali felkĂnálás ilyen mĂłdjához fejlesztett horgokkal foglalkozunk.
A „drót” vastagsága szerint nézve, a vékonyabb húsú, könnyebb horgokhoz köthetünk nagyobb tömegű csalikat is akadálymentes mederviszonyok esetén.
A vastagabb hĂşsĂş „nehezebb” horgok mellĂ© pedig Ă©rdemes a könnyű, ballanszĂrozĂł, lebegĹ‘ csalik közĂĽl választani.
Ezek csupán alapmegfogalmazások és nem örök érvényűek.
A horgászatra is jellemző, hogy egy dolog állandó benne, ez pedig maga a változás.
A csalizás különféle trükkjeinek csak az adott horgász képzelete szab határt.
A mĂłdszerhez legjobban bevált formák a körĂvben hajlĂtott (kerek öblű) tĂpusĂş horgok, melyek jellemzĹ‘en vastagabb hĂşsĂşak, Ă©s kiválĂłan akadnak.
A halat jó tartják és a felszerelés megfelelő egyensúlya esetén nem hajlanak ki.
Ezzel lehetővé teszik azt, hogy nagyobb testű halakkal szemben is esélyesként vegyük fel a versenyt.
Emellett sokan eskĂĽsznek, a hosszĂş szárĂş hosszĂş hegyű szögletes formájĂş horgokra is, melyek szintĂ©n nagyon jĂłl akadnak Ă©s bár jellemzĹ‘en vĂ©konyabb hĂşsĂşak, akadálymentes terepen, finom kapásokra számĂtva jĂł szolgálatot tehetnek.
Amint megvan a megfelelĹ‘nek gondolt tĂpus, vagy gyakorlatbĂłl rendelkezĂĽnk egy jĂłl bevált darabbal, legtöbbĂĽnkben a következĹ‘ kĂ©rdĂ©s fogalmazĂłdik meg. Mekkorát kössek fel?
Régi mondás jut az eszembe, miszerint „kis csali kis hal, nagy csali nagyhal”.
Ez az elmĂ©let számtalanszor megdĹ‘lt már amellett termĂ©szetesen, hogy nem kevĂ©s valĂłság tartalommal bĂr.
Amiben viszont megegyezhetünk az itt is a szerelék és annak egyensúlya.
Itt azt kell szem elĹ‘tt tartanunk, hogy nemcsak, botunkhoz, zsinĂłrunkhoz Ă©s a halhoz kell igazĂtanunk a horgunk mĂ©retĂ©t, hanem a csali mĂ©retĂ©hez is.
Egy kis csalihoz nem szerencsés nála jóval nagyobb horgot kötni, mert egyrészt az feltűnő lesz a hal számára, másrész nem engedi természetes módon mozogni a csalit.
Ha pedig tĂşl kicsi horgot választunk egy nagyobb csalihoz, akkor az kitakarhatja Ă©s nem megfelelĹ‘ felkĂnálás mellett az akadás hatásfokát jelentĹ‘sen ronthatja.
KĂsĂ©rletezĹ‘ horgászoknak ajánlom azt a speciális esetet, amikor kisebb Ă©lĹ‘ csalival (mondjuk egy szem csonti) akarunk horgászni relatĂv nagyobb horog használata közben.
Ez olyan esetekben hozhat sikert, amikor nem, vagy nagyon finnyásan eszik a hal, de ennek ellenére mindenképpen halat szeretnénk fogni, ellenben a csalihoz illő apró horog használata az esetleg beugró nagyobb halak megfogását nem tenné lehetővé.
Ilyen esetben a csalit rögzĂtĹ‘ bármilyen eszköz (pl. csali tĂĽske) helyett aprĂł (18-20-as) mĂ©retű maggot tĂpusĂş horgot kötök fel Ă©s ezt kötöm meg csomĂłmentes kötĂ©ssel egy 12-14-es kerek öblű horoghoz. A horog Ă©s a csalit fogĂł horog távolsága ilyenkor 1-1,5cm.
Továbbgondolva a dolgot, ha ezt egy fűzőtűvel gumikukoricába húzzuk, az sem egy utolsó kombináció.
Mindazonáltal elmondhatjuk, hogy a klasszikus method horgászathoz leginkább alkalmazott horog mérettartomány a 8-16-os horog méretig terjed.
Legyen szakáll, vagy ne legyen?
SzerencsĂ©re egyre nagyobb teret hĂłdĂt hazánkban is a „fogd meg Ă©s ereszd vissza” elmĂ©let (Catch and Release) a gyakorlatban is, mely szoros összefĂĽggĂ©sben áll a horog Ă©s annak szakálla tĂ©makörrel.
Bár a szakállas horogrĂłl köztudottan nehezebben marad le a hal, a szakáll nĂ©lkĂĽli esetĂ©ben viszont sokkal kĂmĂ©letesebben bánunk pikkelyes barátainkkal.
Ha valaki esetleg nagyon fĂ©l attĂłl, hogy a szakáll nĂ©lkĂĽli horoggal több halat veszĂt, akkor bátran használjon mikro szakállas horgot mely, mint arany közĂ©pĂşt vegyĂti a kĂ©t tĂpus elĹ‘nyeit.
Édesapám falusi ember volt, aki sokszor nagyon Ă©sszerűen leegyszerűsĂtette a bonyolult dolgokat is. Most, a tĂ©mával kapcsolatban jutott eszembe egy mondása, amit gyerekkĂ©nt sokat hallottam TĹ‘le: „A vantĂłl nem kell fĂ©lni Ă©des fiam”.
És bár itt éppen nem a szakállas horgokra gondolt én mégis asszociálok, ha nem bánjátok.
Ha valaki csak kipróbálni szeretné, hogy milyen egy szakáll nélküli horoggal halat fogni, akkor fogjon egy kombinált fogót és egy szakállas horgot, majd óvatosan nyomja le vele a horog szakállát.
Mivel a gyakorlatban használok mikro szakállas Ă©s szakáll nĂ©lkĂĽli horgot is ezĂ©rt tapasztalatbĂłl mondom, hogy ha a hallal a fárasztás ideje alatt megvan vĂ©gig a közvetlen kötelĂ©k Ă©s zsinĂłrunk nem lazul meg, akkor nem tudok olyan negatĂv pĂ©ldát emlĂteni, amikor a szakáll nĂ©lkĂĽli horoggal hátrányba kerĂĽltem volna.
SĹ‘t, pozitĂv pĂ©ldát viszont mindenkĂ©pp tudok, ez pedig az akadás hatĂ©konysága.
A legjobb mikro szakállas horgokat is felülmúlja ezen a téren, mivel szinte ellenállás nélkül hatol be a hal szájába.
Itt had tegyek egy aprĂłcska kitĂ©rĹ‘t Ă©s had hĂvjam fel a figyelmet saját testi Ă©psĂ©gĂĽnkre is ezzel kapcsolatban, hiszen amilyen könnyen hatol be a hal hĂşsába a horog, olyan könnyen hatol be a horgász ujjába is, ha hanyagoljuk a kellĹ‘ elĹ‘vigyázatosságot.
Jellemző horoghegy vizsgálat szokott lenni, amikor a körmünkre „ragad” a jó hegyű horog.
Ilyenkor nagyon vigyázzunk, nehogy mégis megcsússzon, mert kellemetlen élményben részesülhetünk!
Ha vĂ©letlenĂĽl mĂ©gis megtörtĂ©nne a baj, akkor ne egyedĂĽl feszegessĂĽk visszafelĂ© a tűt, hanem kĂ©rjĂĽnk segĂtsĂ©get! Szakáll nĂ©lkĂĽli horgot használva ebben az esetben is elĹ‘nyben vagyunk.