Home / Method feeder dokumentumok / Csali felkínálása

Csali felkínálása


Csali felkínálás

 
A method technika sikerességének egyik sarkalatos pontja a csali helyes felkínálása. Nem egyszerű feladat megtalálni az adott víztípushoz és az időjárási körülményekhez leginkább passzoló csalizást. Mindenkinek megvan a favorit, amire esküszik. A leggyakrabban alkalmazott stratégiákról pár gondolat:

1. Horgon

Tűzés esetén a csalit közvetlenül a horogra húzzuk fel. Legtöbbször alkalmazott csalik: csonti, pinki, giliszta, báb, csemegekukorica, puha (soft) pelletek. Figyelnünk kell az alkalmazott csalogató anyag és a horog méretének összhangjára. Sok esetben a rosszul megválasztott horogméret szétrepesztheti a csalinkat. A horog hegyének szabadon hagyásának megítélése szubjektív. Sokan elrejtik a csaliban, mások szabadon hagyják így segítve elő a jobb akadást.

2. Hajszálelőkén

Régebben fogselyemből kötötték, ma már az egyszerűsége végett a horogelőkéből kialakított hajszálelőke a legelterjedtebb. Használata kemény, fúrt és a horog méretéhez képest viszonylag nagyobb csali alkalmazása esetén ajánlatos. A hajszálelőkére fűzött csalit a végén stopperrel ütköztetjük meg. Ez az ütköztetés lebegő és süllyedő csali együttes használata esetén a csali fölött is ajánlatos. Előnyei közé tartozik, hogy kisebb horgokat tudunk használni és a csali sokkal természetesebben mozog.
Hajszálelőkés csalizás során az egyik legkényesebb pont a horog - csali távolság helyes megválasztása. Hossza függ az alkalmazni kívánt csali méretétől és a halak kapókedvétől is. A horog méretéhez képest minél nagyobb csalit választunk, annál távolabb ajánlatos engedni a horogtól a biztosabb akadás érdekében. Gyengén táplálkozó halak esetén rövidebb hajszálelőkét érdemes erőltetni. Egy hosszabbra hagyott előke hosszát utólag módosíthatjuk, ha párszor a horog szárán körbetekerjük.
A halak szelektálásában is segítségül hívhatjuk az előkehosszt. A horogtól messzebb felkínált csalit a kisebb halak nem tudják kellően mélyre szívni, ahhoz, hogy a horog megakadjon. Extrém esetekben akár 2 centiméter lehet pl. egy horog és hajszálelőkére kötött csalitüske távolsága.

2.1. Csali tüske

A hajszálelőkére kötve nagyon egyszerűvé, gyorssá és kényelmessé teszi a csalizási folyamatot. A rajta található apró „szakállak” biztosan tartják a csalogató falatokat. Többféle méretben van jelen a piacon, így könnyen ki tudjuk választani az alkalmazni kívánt csalihoz a legmegfelelőbbet.

2.2. Bajonett

A csali tüskéhez hasonló tulajdonságokkal bíró, csavart formájú eszköz, a csali stabil rögzítésére. Hajszálelőkére felkötve egyszerű használat jellemzi.

2.3. Szilikon karika

Kedvelt módja a csali felkínálásának a hajszálelőke végébe kötött szilikon karika. Az úgynevezett Band’um csalikhoz használatos rendszer jellemzője az egyszerűség. A pelletet belebújtatjuk a szilikon karikába és már dobhatunk is. Pofonegyszerű és eredményes. Használhatjuk pl. fúrt kemény pelletekhez, mikor a szilikon gumit a furaton áthúzva, abba beleszorulva rögzíti a csalit.

2.4. Quick – stop

Egyik nagynevű gyártó által kifejlesztett speciális csali tüske rendszer. A hajszálelőke végébe kötve hívatott egyszerűsíteni és gyorsítani a csalizást. Hozzá való fűzőtűvel tudjuk átvezetni a csalin.

2.5. Szilikon „hajszálelőke”

Használata nem túl elterjedt ennél a módszernél. A szilikonból készített hajszálelőkét a rajta található kis fülön keresztül tudjuk a horogra akasztani. A csalit fűzőtű segítségével tudjuk felhelyezni rá. Több méretben és változatban kapható.

3. Hol legyen a csali a vízben?

Sokakat foglalkoztató kérdés, hogy hol legyen a csali a vízben? Az etetőanyag kupacunk mellett elhelyezhetjük fekve, kikönnyítve és lebegtetve is.
Legelterjedtebb (??) felkínálási mód a fekvő csalizás. Ilyenkor a horog a csalival a mederfenéken helyezkedik el. Célzottan nagy ponty horgászatban lehet sikeres.
A csökkenő kapások száma jelzi, hogy itt az ideje variálni. Próbálkozhatunk először a különböző csali variációkkal, de a fekvő csalit felváltó, a végletekig kibalanszírozott csali előbb hozhat eredményt. Ez a csalizási mód ajánlott még, ha olyan területen horgászunk, ami kissé iszapos illetve kora tavaszi, késő őszi hideg vízi horgászatok során, mikor a halak lassabban táplálkoznak. Nagy a létjogosultsága nyáron és versenykörülmények közt is. Ilyenkor fenéken fekvő etetőanyag kupacunkra rászívó hal szájába elsőként a felcsalizott horgunk kerül. Vannak kimondottan így gyártott „wafters” csalik, de mi magunk is könnyen balanszírozhatunk parafa hengerrel, lebegő szivaccsal vagy akár pop-up csalik segítségével. Ezek a speciális csalogatók kritikusan ki vannak súlyozva, a lebegő és a süllyedő csalik között állnak. Akad köztük fluoro és vannak, amik egy vékony oldódó bevonatot kapnak, ami kapásra serkentik a halakat. Ne feledjük, ezek a csalik a fenéken helyezkednek el, míg a pop-up-ok lebegnek.
A mai intenzíven horgászott vizek sláger csalizása a lebegtetés. Ajánlatos még ezt alkalmazni meleg front betörésekor, hirtelen bekövetkezett légnyomás változáskor, mikor a halak a kicsit feljebb tartózkodnak a mederfenéktől illetve, ha hínáros pályára tévedtünk. Leggyakrabban alkalmazott csalik a különböző pop-up pelletek, minibojlik és csali imitációk. Nagyon közkedvelt és eredményes a pop-up csali horoggal történő lesúlyozása. Ebben az esetben a horog a mederfenéken helyezkedik el, a csali pedig hajszálelőke hosszban lebeg. Az etetőkosárban lévő kaja felett lebegő, fluoreszkáló csalit a kíváncsi ponty általában nem hagyja figyelmen kívül. Alkalmasint lebegtetni akár teljes előkehosszban is lehet, de egy, a horogelőkére helyezett súllyal szabályozhatjuk is a magasságát.
Végezetül a csalik variációjáról néhány gondolat. Méltán népszerű és eredményes a csonti (több szem), puha pellet, csemege kukorica horogra tűzve önmagában és/vagy kombinálva. A mozdulatlanul fekvő puha pelletet szó szerint “életre” kelti egy-két csonti. A csalitüskén elhelyezett pellet/bojli és a mellé vagy horogra szúrt élő csali is biztosan nem marad sokáig a vízben. A csonti és csemegekukorica szendvics a pontyok kedvelt reggelije :) A csalik nagysága változó, de a method módszernél a legelterjedtebb méret 6-14 mm közé esik. A kisebbeket akár lehet duplázni is és az így elért a megszokottól eltérő amorf forma vonzó lehet a halaknak. Itt említeném meg, hogy a gyártók által leggyakrabban használt formák a gömb, henger és dumbell forma. Ezeket a formákat a halak gyorsan megjegyzik és variálás nélkül könnyen akció nélkül zárhatjuk a napot. Kedvelt eljárás a csalik faragása, előáztatása és dippelése a mihamarabbi kapás elérése érdekében. Ezek mind a gyorsabb pörgősebb horgászatot hívatottak szolgálni.
A csali prezentálásának tárháza végtelen, melynek csak a képzelet szabhat határt. Eredményes kísérletezgetést és sok „botvivős” kapást kívánunk!
Oláh Zoltán fényképe.


    Post a comment

    Your Name or E-mail ID (mandatory)

    Note: Your comment will be published after approval of the owner.




     RSS of this page

    Written by:   Version:   Edited By:   Modified