| | | |
Uploading ....
Horgászállás kikítása/bot helyzete Mielőtt nekiállnánk horgászhelyünk kialakításának, egy talán annál is fontosabb dologgal kezdjük. Nézzük végig kiszemelt horgászhelyünkön. Azt, hogy hogy válasszunk horgászhelyet már tárgyaltuk, most a környezet állapotát figyeljük meg. Ha szemetet találunk, szedjük össze! Igen akkor is, ha más hagyta ott. Ápoljuk ezzel a környezet, és annak a látszatát is lekerüljük, hogy mi szemeteltünk. Nem mellesleg erre is készüljünk fel. Ha dohányzunk, legyen nálunk a csikkek gyűjtésére alkalmas edény (vagy akár használhatjuk erre a kiürült üdítős dobozunkat is). Az egyéb szemetünk részére is készüljünk egy zacskóval, amit majd a horgászat végén kidobunk (ha nem találunk szemetes tárolót a helyszínen, akkor se hagyjuk ott, vigyünk magunkkal, és megfelelő helyen helyezzük el. És most rátérünk horgászhelyünk kialakítására, helyeztére. Még egy fontos szempont, hogy csak úgy horgásszunk, hogy a vízparton a növényeket (például a nádfal) ne károsítsuk. Ha e nélkül nem lehet azon a helyen horgászni, inkább keressünk másikat.
Néhány szó a feeder botok kapásjelzéséről. Ennél a botnál – a többi horgászbottól eltérően- a bot legvége (spicce) jelzi, ha kapás van. Más módszerektől eltérően, ezért itt a damilt meg kell feszíteni, hogy a bot spiccét kissé behajtsa. Így ha a kapás húzós, akkor a spicc jobban görbülni fog, ha ejtős, akkor kiegyenesedik. Nem szükséges a túlzott megfeszítés, elég ha annyira lesz feszes, hogy láthassuk, ha kiegyenesedik. Ha túl erősen próbáljuk megfeszíteni, kosarunkat elhúzhatjuk a helyről, és akkor sokkal kisebb hatásfokkal tudunk majd működni.
Feederbotunkat -ilyen tulajdonságának köszönhetően- nem hagyományos pozicióban (partra merőlegesen) kell elhelyezni.
Tulajdonképpen pont a parttal párhuzamosan jelzi a legjobban a kapást. Mivel nekünk a spiccet kell figyelni, ha így helyezkedünk el, akkor mi se a vízre fogunk tekinteni. Akár így is könnyen horgászhatunk, de ideálisabb ebben kis kompromisszumot kötni. Ha a székünket a víz felé fordítjuk, és a botot 45-60 fokban helyezzük el, akkor egyszerre tudjuk figyelemmel kísérni a spiccünket, és magát a tavat is. Így szemmel tudjuk tartani, hogy mi történik a bedobott szerelék közelében, hogy mozognak a halak. Másik előnye, hogy akár ülő helyzetből is rögtön tudunk dobni, nem kell felállni külön e miatt, így gyorsabbá tudjuk tenni horgászatunkat. Ezzel a módszerrel el tudjuk azt is érni, hogy (megfelelő bottartóval) botunk spicce, első része már a víz felett helyezkedik el. Könnyebben tudjuk úgy beállítani, hogy csak a lehető legkevesebb damil lesz a levegőben. Ez főleg szeles időben nagy előny. De előny akkor is, csak keskeny hellyel rendelkezünk, így kisebb a helyigénye a felszerelésünknek.
Egy pár szó a feeder botok megtámasztásáról: Mivel a spicc jelzi kapásunkat, a feeder botok viszonylag rugalmas, lágyabb szerkezetek. Legideálisabb, ha úgy vannak megtámasztva, hogy egyik tartó a bot végénél, a másik kb az orsó felöli egyharmad, fele részénél. Ha egy vehemensebb kapásunk lesz, így a bot is tud hajolni. nem terheli meg annyira az első részt sem, és a damilnak is is segít rugalmasságával. Ha kényelmesen akarunk horgászni, érdemes székünk mellé egy kis asztalt, vagy tálcát helyezni, amin a kellékeket, csalikat, etetőanyagot tudjuk tárolni. Így minden kéznél lesz. Ez lehet egy külön szerkezet is, vagy a székhez rögzített tálca. Ha esőben horgászunk, így ezeket a fölént helyezett ernyő szintén megvédi, és hasonlóan védett lesz meleg időben a naptól.
Ha már az esőről/napról ejtünk szót, elhelyezkedésünkkor ezekre a szempontokra is figyeljünk. Egy egész napos horgászat alkalmával nyáron előnyös lehet, ha némi árnyék biztosított. Ha nincs se essünk kétségbe, ernyővel megoldható, viszont ilyenkor arra is gondoljunk, hogy úgy tudjuk elhelyezni, hogy ne akadályozza majd a bedobást, vagy kapás esetén a bot felvételét. Szél esetén ha lehet úgy tegyük le a széket, hogy hátunk mögül fújjon, így a lehető legjobban védve leszünk (szintél növelhetjük ezt egy erre megfelel erősebb merevítéssel ellátott ernyővel, ami szintén a hátunk mögött a legkevésbé zavaró. Ha szél fúj, és ernyővel védekezünk ellene, nagyon figyeljünk annak rögzítésére, igen gyakori hogy egy rosszabb rögzítés az ernyő tóba kerülésével jár, legtöbbször ilyenkor ott is végzi. Horgászhelyünkhöz hozzá tartozik (jó esetben) a halmatrac, vagy bölcső is. Ezek elhelyezésekor lehetőleg vízszintes területet válasszunk. Ha nedvesen halunk verdesni kezd benn így nem tud kicsúszni, és valóba megóvjuk. Mindig figyeljünk arra is, hogy friss vízzel nedvesíteni tudjuk a hal belehelyezése előtt, hisz napon akár 5-10 perc alatt is tűzforró tud lenni egy matrac. A friss víz ne elírás, hiszen nyáron a vödörben sokáig tárolt víz szintén igen meleg lesz, gondoljunk arra is. Hely kiválasztásakor azt is vegyük figyelembe, ha a partszakasz meredek, akkor nem csak a merítés lesz nehezebb (rendelkezzünk elég hosszú nyelű merítővel), hanem a hal kíméletes visszaengedése, valamint a nekünk, és halnak szükséges víz vételezése is. És végül még egyszer (mert nem lehet eleget mondani), ha elhagyjuk a horgászhelyünket, minden hulladékot vigyünk magunkkal, így tisztán tartva a környezetet.
|
|
|
| | | |
|