Távolság megtalálása


Távolság megtalálása 
Távolság megtalálása, megtartása
Szokás mondani, amikor remek vízen vagyunk, és nagyon eszik a hal, hogy akkor is fogtam volna, ha a hátam mögé dobok.
Igen vannak idilli helyzetek, amikor szinte mindegy, hogy milyen távot, milyen pontosan, vagy éppen pontatlanul horgászunk meg, akkor is fogunk halat.
Úgy vélem azonban, hogy a horgászataink többségében azért nem ilyen kánaáni a helyzet, ami bizonyos szempontból szerencsésnek is mondható, hiszen akkor hol lenne benne az izgalom, a kihívás, a versenyhelyzet?
Mivel gyakorlatilag nem látjuk szemünkkel, hogy mi van a víz alatt - és tegyük fel, hogy nem akarunk, vagy nem engedélyezett a halradar használata -, ezért felszerelésünkkel kell feltérképeznünk azt.
Ha ezt egyedül végezzük, akkor nem kevés időbe fog kerülni, ellenben azt gondolom, hogy az eredmény végül csak a miénk lesz és minden fáradozásunkért kárpótolni fog minket.
A legjobbak azok a horgászhelyek, ahol a halak természetükből, szokásukból fakadóan szeretnek tartózkodni, illetve azok a helyek, ahova jó etetési taktikával odacsalogathatók.
Method módszernél mondjuk azt, hogy a meghorgászni kívánt távolság essen 3-100m közé.
Nyílván a horgászvíz fizikai adottságai, határai az elsődleges szempontok, ezért vegyük azt a verziót, hogy adva van egy olyan víz, ahol ennek a lehetősége adott.
Ezen kívül legyen a felszerelésünk is alkalmas a feladatra.
Mivel jellemzően tavakon űzzük a műfajt, - mert ott igazán hatékony - ezért most a folyó vizeket nem elemezném a témában.
Az alábbiakban felsoroljuk, hogy milyen ismeretekkel kell rendelkeznünk az optimális táv megtalálásához, majd ezután kifejtjük ezeket bővebben.
1. Mederviszonyok ismerete.
2. Vízmélység ismerete.
3. Víz tisztasága, átláthatósága.
4. Horgászvíz mérete, kiterjedése.
5. Vízben levő sziget.
6. Látott hal.
7. Szél erőssége, iránya.
8. Napszakok.
9. Leggyakrabban horgászott távolság esete.
10.Versenyhelyzet.
11.…
1. Mederviszonyok
Amennyiben ismeretében vagyunk a meder alakulatainak és ezáltal következtetni tudunk a jobb haltartó helyekre, akkor nincs más hátra, mint ezek közelébe horgászni. Egy vízből kiálló tuskó, vagy egy sziget mindig jó helyet sejtet, de ha nincs szemmel látható támpont, akkor más trükkhöz kell folyamodnunk. Vannak ma már olyan segédeszközök a gyártók aprócikkei között, melyekkel jó eséllyel tudjuk az előttünk lévő vízterületet feltérképezni. Ha találunk dobástávunkon belül a mederben valamilyen egyenetlenséget, egy mélyedést, egy dombot, egy akadót, akkor érdekes ezeket a helyeket célozva, azok közelében felkínálni a csalinkat.
2. Vízmélység
A vízmélység ismerete főleg az évszakok és a vízhőmérséklet függvénye. Melegedő vizekben érdemes a partközeli, sekélyebb, gyorsabban felmelegedő részeket előnyben részesíteni. Hűlő és hideg vizekben pedig éppen fordítva, a mélyebb részeken keressük a halakat, ahol a hőmérséklet állandó és nincs fagyveszély. Dobótávunkon belül ezeket a helyeket keressük és horgásszuk meg.
3. Víz tisztasága, átláthatósága
Minél tisztább a víz, annál esélytelenebb a partközeli horgászat a nappali órákban megfelelő búvóhely (magas fű, bokrok) nélkül.
4. Horgászvíz mérete, kiterjedése
A nagy kiterjedésű tavak, víztározók esetében többször hallott információ, hogy a halak (főleg a rutinosabb öregek) inkább a parttól távolabbi – akár 100m feletti -, nyugodtabb részeket kedvelik sok esetben leginkább.
5. Vízben levő sziget
A halak szeretnek a vízben levő szigetek körül portyázni, mert ott jellemzően nyugalom van, és mindig akad számukra természetes táplálék, melyet ők nagyos is tudnak. Amennyiben dobótávolságon belül ilyet látunk magunk előtt, mindenképpen érdemes annak partja előtti medertörésre rápróbálni.
6. Látott hal
Többünkkel megesett már, hogy - tegyük fel -, időhiányra hivatkozva nem fordítunk elég időt az előttünk levő mederrész feltérképezésére. Ilyenkor sok esetben bevált módszer, ha már az előkészületek közben figyeljük a vizet és fejben rögzítjük azt a helyet, területet ahol idő közben a legtöbb halmozgást látjuk.
7. Szél erőssége, iránya
Lényeges pont, a meghorgászható távolságot jelentősen befolyásoló tényező, melyet érdemes már a horgászat elején számításba venni. Több alkalommal előfordult már, hogy a horgászat elején – számítva egy később érkező jelentősebb oldal irányú légmozgásra - dobtam egyet üres kosárral annak érdekében, hogy később azt a távot töltött kosárral még oldalszélben is megtudjam dobni biztonsággal, magam előtt pontosan. Értelem szerűen a szembe, illetve a hátszél a pontosságot, a dobás hosszában befolyásolja.
8. Napszakok
Ez a pont szintén a láthatóságról és nyugalomról szól. Nappali fényben, intenzíven horgászott vízen a zaj miatt a halak a partközeli részekből elhúzódhatnak. Éjszaka viszont pont az ellenkezője történik, egészen közel is merészkedhetnek a parthoz, az ott található táplálék reményében (horgászat végeztével sokan a megmaradt etetőanyagot a parthoz közel, a vízbe szórják).
9. Leggyakrabban horgászott távolság
Sok, intenzíven horgászott tavon, ahol nincsenek változatos mederalakulatok, a horgászok egy megszokott távolságot céloznak (30-50m). Az ilyen helyeket a halak ismerik, mert megbízható táplálékforrást jelent számukra, ezért ott, vagy ezek közelében tartózkodnak. Érdemes ilyenről a helyi lehetőségeket kihasználva tájékozódni, akár a helyi halőrtől.
10. Versenyhelyzet
Ez egy nagyon összetett kérdés, melyben valamennyi fentebb felsorolt kritérium megjelenik. Ezen felül taktikai részletek is módosíthatják. Gondolok itt arra, hogyha a mellettünk horgászó versenyzők a távolabbi horgászatot preferálják, akkor érdemes lehet egy rövidebb távot is célba venni, hiszen ilyenkor nincs szomszédunk, aki elhúzná előlünk a halat a rövidebbik távon. Máskor ennek ellenkezője is működik, amikor mi vagyunk azok, akik a legmesszebb tudnak dobni és az alapozó etetésektől távolabbra ugrott halakból tudunk fogni párat.
A távolság megtartását a légmozgáson kívül saját magunk is hátráltathatjuk, amennyiben kellő rutinnal nem rendelkezünk ezen a téren. Mindannyian tudjuk, és jóindulatú irigységet érzünk azokkal a horgászokkal, versenyzőkkel szemben, akiknek olyan szinten is ez az életük, hogy ebből élnek.
Az ő esetükben elmondhatjuk, hogy szinte beléjük van vésve az egy pontra dobás kiváltsága, ami nyilván azért van, mert ezt ők főállásban végzik.
Azonban nem kell kétségbe esni, mert a dobástáv megtartását kis gyakorlással elég szépen el lehet sajátítani akkor, ha a zsinórt kiakasztjuk az orsó klipszében.
Persze ennek is megvan a maga negatív oldala, de ha ezt tudjuk kezelni, akkor képesek lehetünk mi is arra, hogy akár 1-2m2-en belül horgásszunk 30-40m-es távolságban.


    Post a comment

    Your Name or E-mail ID (mandatory)

    Note: Your comment will be published after approval of the owner.




     RSS of this page

    Written by:   Version:   Edited By:   Modified