Method feeder természetes állóvizeken
Kétségtelen, hogy a method feeder szóösszetétel hallatán elsősorban a telepített, intenzíven kezelt vizek jutnak a horgász eszébe. Tekintve azonban a technika hatásmechanizmusát, semmi sem akadályozza a természetes tavakban való alkalmazást! Igen ám, de fő kérdés az, hogy vajon hatékonyabb-e a method feeder módszer, érdemes erre váltani, ha holtágakban, lassan csordogáló csatornákon, víztározókban horgászol?
Kering jó néhány tévhit, amelyek mögött elsősorban nem is megfigyelés, hanem csak az újdonságtól való idegenkedés vagy a method technika nem megfelelő műveléséből eredő hatékonytalanság van. Ilyenek pl. „mennyiség kell, nem minőség!”, „két horog több kapást hoz, mint az egy!”, „a halak nem ismerik a hallisztet!” vagy „a bordás kosárba több fér, azt szeretik a halak”.
Vajon tényleg máshogy táplálkoznának a természetes vizekben növő halak? Ez lenne a döntő kérdés, mert ha igen, akkor abból az következne, hogy máshogy kellene etetni, csalizni a természetes vizeken. A válasz talán inkább az, hogy nem! Közelebbről megnézve ma már sok mindenben nagy a hasonlóság: a természetes vizekben is telepítenek (a halat ugyanott veszik, mint az intenzív vizek), azok között is van olyan, ahol sok a természetes táplálék, és van olyan, ahol kevés, vannak agyonhorgászott, és horgászokkal kevésbé telítettek… stb.
A tapasztalataink is az mutatják, hogy a method technika kiválóan helyt áll a természetes állóvizeken is. Ebben a részben meg is osztjuk a konkrét horgászélményeinket konkrét vizekről.
Előtte néhány általános tanács:
1. Bátran használd a hallisztes etetőanyagot!
2. Ne feledd: keresni kell a halat, a szemed a vízen legyen!
3. Gyakori újradobás! Nem csak azért kell, mert a kicsike halak hamar lemaszatolhatják az etetőanyagot, csalit (ilyennel intenzív vizeken alig találkozol!), hanem mert gyorsabb megkeresni a halakat, mint megvárni, míg ők találják meg a horgodat…