Balaton


Hol érdemes horgászni-Balaton
 
Bár kétségtelen, hogy a method módszer legeredményesebben az intenzíven telepített kis méretű tavakon működik a leginkább, de azoknak sem kell kétségbe esni akik a Magyar Tengeren szeretnék üldözőbe venni a halakat. A következő néhány sorban szeretnék adni pár tanácsot amit ha megfogadtok, akkor jó eséllyel , egy élmény dús horgászatban lehet részetek.
Sajnos azt kell mondanom, hogy helyismeret nélkül, valóban nehéz dolga van az embernek, de szerencsére van pár olyan általánosságban elmondható dolog ami megkönnyítheti a helyválasztást. Ez függ az időjárástól és az évszaktól is. Nézzünk néhány példát arra, hogy én merre keresem a halat az év különböző időszakaiban.
Rögtön a jégolvadás után a kikötőkben hatalmas mennyiségben találhatóak meg a bodorkák, vörös szárnyú keszegek és dévérek. Napközben szinte csak itt lehet megfogni őket, de napnyugta után, már a mólok előtt is lehet fogni belőlük és ilyenkor már beugorhat egy-egy kisebb ponty is.
Ahogy melegszik az idő és ezzel párhuzamosan a víz hőfoka is úgy húzódnak ki a a sekélyebb strandi partszakaszokra a halak. Itt szeretnék kitérni egy picit a távolság kérdésére. Bár sokan vélekednek úgy, hogy minél távolabb horgászva nagyobb eséllyel fognak halat ( és vannak erre is példák), tavasszal ez nem feltétlenül igaz. Jómagam ilyenkor soha nem szoktam 50-60 méternél távolabb horgászni . Ebben az időszakban abszolút nem ritka, hogy ebben a part menti sávban akár több 5 kg feletti ponty is horogra akadjon naponta , és szinte minden évben látok kapitális méretűt is.
További frekventált helyek ebben az időszakban a különböző befolyók környéke. Ha sikerül helyet találnunk egy ilyen mellett akkor szinte garantált a siker. Ha ez még párosul egy közelmúltban történt nagyobb viharral és azt látjuk, hogy sötét színű víz folyik bele a tóba akkor én biztosan itt horgásznék.
Sajnos ez után érkezik a balatoni horgászok egyik legnehezebb időszaka, a nyár. A turisták megjelenésével nagyon leredukálódik azon területek száma ahol horgászhatunk. Az eredményes napszak áttolódik az estére, illetve kora hajnalra. Ilyenkor a legtöbbet a mólokon, illetve a kikötőkben horgászom .
Augusztus huszadika után a Balaton olyan mintha kis túlzással atombombát robbantottak volna . Végre újra van helyünk horgászni, visszakapjuk azokat a területeket is ahol eddig fürdőzőktől zengett minden és lassan beköszönt az ősz ami egy elég trükkösnek mondható időszak a Balatonon.
A mólok továbbra is jól adják a halat de kiszámíthatatlan, hogy melyik napszak a legjobb. Példának okáért többször is előfordult már, hogy egész délelőtt nincs egy mozdítás sem, aztán déltől kettőig fogok több pontyot is. Érdemes ilyenkor újra kilátogatni a strandokra is. A helyiek ilyenkor szokták elkezdeni etetni a helyeket. Azt kell hogy mondjam, hogy ilyenkor sajnos viszont számít a távolság. Elő kell venni a heavy feederek és bizony meg kell dobni azokat a száz métereket, hogy kapást tudjunk kicsikarni.
A teljesség kedvéért meg kell említenem, hogy ősszel történnek a haltelepítések a Balatonon. A három négy nyaras pontyok pedig csapatba verődve maradnak jó darabig. Gyakran előfordul, hogy ilyenkor akár 20 darab fölött is foghatunk egy nap,ha jókor vagyunk jó helyen.
Térjünk át az erőanyagok és csalik kérdésére.
Először is le kell szögeznem, hogy ahány horgász annyi válasz fog érkezni erre a kérdésre. Mindenki másra esküszik de úgy gondolom, hogy saját tapasztalataimat figyelembe véve adhatok néhány általánosságban elmondható tippet amivel nem nagyon nyúlhatunk mellé.
A kora tavaszi és a téli időszakban számomra a legkiemelkedőbb aroma az eper. Rengeteg íz világot végigpróbáltam már, de egy sem volt olyan amivel nagyobb sikereket értem volna el.
Szintén saját véleményem, hogy a neves gyártók minőségibb, magas halliszt tartalmú etetőanyagai igazán akkor vállnak kiemelkedővé amikor nagyon nem esznek a halak. Ilyenkor ezekkel a termékekkel i ki lehet csikarni néhány kapást míg a szomszédok simán lehet, hogy megússzák egyetlen mozdítás nélkül az aznapi horgászatot.
Ahogy melegszik a víz úgy fordulok a magas kukorica tartalmú anyagok felé, és ezeket tuningolom külön halliszttel. Ebben az időszakban nagy hangsúlyt fektetek az alapozó etetésnek is és a horgászat ideje alatt is törekszem arra, hogy ott tartsam a halakat továbbra is az etetésen.
Csali terén szinte kizárólag 8mm-es mini pop up-okat használok , vagy gumikukoricát. Tavasszal és késő ősszel csontit.
Reménykedem benne, hogy azért sikerült olyan információkat megosztanom a kedves olvasókkal amiből azért már lehet egy kiindulási alap, hogy hol, mikor és hogyan keressük a halakat a Balatonon. következő lap: Kezdő felszerelés

    Post a comment

    Your Name or E-mail ID (mandatory)

    Note: Your comment will be published after approval of the owner.




     RSS of this page

    Written by:   Version:   Edited By:   Modified