Néhány szó a csalikról
Noha method technikánál az etetőanyag a legfontosabb, azért magát a csalit sincs értelme kihagyni a számításból. Lehet fogni akár csali nélkül is, de egyértelműen jobb az eredmény csalival.
Ezeknek a leggyakoribb típusai:
- minibojlik/horogpelletek/dumbelek
azért lettek egy csoportba téve, mert gyártótól függ, ki, hogy nevezi hasonló csalijait
Számtalan változata van, ízben, színben is a legnagyobb kínálattal rendelkezik. Ezek közül biztosan megtalálhatjuk az adott körülmények között az épen legtöbb halat adót.
felhajtó erejüket tekintve a következő csoportokba sorolhatjuk őket
- süllyedő
- kiegyensúlyozott (balanszírozott)
- pop-up
- elő csalik
Nagyon fontos csali típus az élő csalik, gyakorlatilag a természetes táplálék a leginkább ami a gyanakvóbb halakat is be tudja csapni. Sokszor érdemes minibojlikkal kombinálni is, főleg, ha meg kell könnyíteni, vagy emelni az aljzatról.
- magvak
Szintén fontos csoport, hiszen ezek is könnyen be tudják akár a tapasztalt halakat is csapni természetességükkel. Keményebb magvakat - például a tigrismogyorót- hajszálelőkén ideális felkínálni, de csemege kukorica horogva tűzve ideális. Itt is lehet kombinálni, könnyíteni pop-up csalikkal.
- Kemény pelletek
főleg olyan helyen eredményes, ahol ezzel etetünk, és az a cél, hogy ettől ne különbözön jelentősen. Pellet gumival lehet a leghatásosabban a horog mellé tűzni.
- kiflibojli
klasszikus csali még a kiflibojli (vagy kenyérbojli) ezt azt gondolom minden horgász ismeri, valamilyen formában használta, használja is. Ebben csak az változott hogy modernebb eszközökkel, más módszerekkel tudjuk alakítani, felvágni, pontosabb méretűeket készítve.
-horogpaszta
Mind a horogra gyúrva, így elrejtve azt, mind hajszálelőkére (van erre kosárka) használható. A csalikhoz hasomlóan változatos ízvilággal használható, puhább, hamarabb oldódik, de így intenzívebb is. Még plusz előny, hogy bármilyen alakra formázhatjuk, kevésbé fog így gyanút kelteni a halakban.
Csaliknál megfigyelés alapján a halak a szín alapján válogatnak elsőre, de ne gondoljuk, hogy ettől az aroma íz nem számít, hisz sokszor ugyanolyan színűek között csak ez egyik ízt hajlandóak felvenni. Mivel kis méretű horgokkal eredményes a method módszer, ezért a csalik méretét is legjobb ehhez igazítani. Akár 6mm-es pellet is nagyon eredményes lehet. Sőt hideg vízben nem is érdemes sokkal nagyobb méretet használni. Általánosan elfogadott, hogy 12mm-es méret már nyári melegben is elég nagy (nem is hatásos fölé menni, nehezen fér be a kosárba). Ha méretet akar az ember növelni, 2db 8mm-es egy tüskére tűzve jobb eredményt ér el, mint ha egy 16-os csali lenne.
Pár szó az adalékokról
Etetőanyagainkat és csalinkat is megváltoztatjuk néhány módszerrel. legyen szó akár method mixekről, akár pelletekről, attraktorokkal, aromákkal szinte új anyagot lehet velük összeállítani. Legtöbbször az ízét, aromáját lehet módosítani velük, de akár más jelleget is lehet „építeni”, például egy halas alaphoz magos adalékkal. Érdemes is ezekkel kísérletezni, sokszor így lehet eredményesebb a horgász. Van pár adalék ami fluro tulajdonságot tud kölcsönözni.
Hideg időben a kukorica csíra likőr (CSL) az egyik legelterjettebb, hisz ilyen körülmények között is jól terjed.
A csalit is lehet különböző módokon manipulálni. Akár folyékony aromákkal, akár por dippekkel, más állagot és aromát érhetünk el. Ezek a módok mind sok lehetőséggel ruháznak fel horgászataink alatt.