Orsók


Orsók

 
Néhány szempont az orsó választásához:
Először is meg kell jegyezni, hogy a method horgászan nem a nagy távolságok pecája. Mondom ezt akkor is, ha relatív nagy táv a cél, hiszen ilyenkor is 100m körüli az a nagy táv, tehát ha egy orsón elfér 150-200m damil már kapacitását tekintve bőven elég. Viszont, ha sokkal több damilt igényel az felesleges pénzkidobás részünkről. Legtöbb orsó gyártó kínálatában megtalálhatóak a sekély dobos orsók, ezek legtöbbször match, vagy feeder megnevezéssel lesznek. Sokat ezt egy redukáló gyűrűvel oldják meg. De nem is ez a legfontosabb szempont orsó választásakor.
Ami a legfontosabb a megbízható fék. Mint minden horgászat alkalmával ennek van a legnagyobb jelentősége. Legnagyobb féklamellák (így legpontosabban állíthatóak) az első fékes orsókban vannak. Ha valaki ezekhez szokott tökéletesen be tudja akár az adott halra lőni az ideális fékerőt. Ennek egyik változata a nyeletőfékes orsó. Ez egy plusz fékrendszert kapott, amit bekapcsolva, az első féktől független, akár szinte fék nélküli beállítás is lehetséges. Hasznos dolog, ha nem akarjuk, vagy nem tudjuk folyamatosan a botot figyelni. (Igaz az első fék kilazításával is el lehet ezt érni, viszont, olyankor hosszadalmasabb a visszaállítás is). Nyeletőfékes orsónál figyeljünk a bevágásra, hisz kiengedett féknél egy igen szép mennyiségű damil képes plusz letekeredni, hatalmas gubancot okozva. Hagyományos hátsó fékes orsót ajánlom a legkevésbé. Itt a legnehezebb a fékerőt állítani, és legkevésbé megbízható ebből a szempontból. A hátsófékes orsók egyik változata a harci (avagy gyors fék) itt hátsó féket egy könnyen hozzáférhető kar segítségével állíthatjuk, viszonylag gyorsan növelve (vagy csökkentve) a fékerőt. Hátránya a kisebb féklamella, és a kevésbé pontos beállíthatóság.
Milyen méretűt orsót válasszunk? Mindig az adott botnak megfelelőt. 3 méteres méretig a kb 3000 orsóméret megfelelő. 3,3-3,6 botoknál 4000 körüli, 3,9 m botoknál a 4500-5000 lehet az ideális a felettieknél (főleg, ha távdobás a cél) 5500 tól felfelé, érdemes kifejezetten távdobásra fejlesztett orsókat kinézni. Amit még érdemes figyelembe venni, az az orsó súlya. Method technikánál viszonylag sokszor dobálunk így nem mindegy mekkora súly van a kezünkben. Mivel eredményes horgász technika sokat is fárasztunk. De maga a bot súlyát is figyelembe kell venni, hogy a kettő hamonikusan legyen megválasztva. Azért figyeljünk fenti méretek orsónként, és órsógyártónként eltérű méretű orsót jelethetnek.
Az áraktegóriákról. Tapasztalat szerint a legolcsóbb kategóriájú orsók nem igazán tekinthető megbizhatóaknak, viszont egy kicsit feljebb tekintve már találhatunk olyat, ami kiszolgálja igényeinket. Persze azt is érdemes hozzátenni, minél többet használjuk, annál inkább érdemes a hosszú távon megbízható orsók felé tekintgetni. Általában ezek az árakban is tükröződnek.
A csapágyak száma nem minden. Azt gondolná az ember hogy egyértelműen ez határozza meg a minőséget, de nem így van. Sok egyéb összetevője is van egy jó orsónak. Sokat számít a dobemelés, Szép zsinórkép is. És ha az a kevesebb csapágy az igazán fontos helyen van elhelyezve. Nézzük meg, hogy a minőségibb orsóknak vastagabb a tengelye is (nem véletlen, ez fogja a terhelés kapni).
Zsinórklipsz Egy jó minőségű zsinórklipsz sokat segít pontosságunkon. Lehet ez akár egy jó műanyag klipsz is (jellemzően kisebb orsóknál). De a nagy méretű kerek fém klipszek a legjobban használhatóak. Újdonság az ACS klipszrendszer, ez automatikusan kioldódik, ha a féket túlhúzza rajta a hal. Nagyon hasznos dolog, ha közelre horgászunk, viszont ne felejtsük el zsinórjelelőt használni kiakasztott horgászatnál, hogy vissza találjuk ugyanarra a távra.
Behúzás. Az orsók jellemzően 80-100cm-t húznak be egy tekerésre. Ennek főleg a nagyobb távok horgászatánál van jelentősége, hogy a folyamatos dobások között ne kelljen elfáradni csak a szerelék kitekerésekor.
Összefoglalva általánosan egy első, vagy nyeletőfékes, sekély dobú orsók a legalkalmasabbak method horgászatra. Jó minőségű klipsszel, és letapadás mentes, jó fékkel.


    Post a comment

    Your Name or E-mail ID (mandatory)

    Note: Your comment will be published after approval of the owner.




     RSS of this page

    Written by:   Version:   Edited By:   Modified